Košarkaši Crvene zvezde u drugom kolu Top 16 faze Evrokupa poraženi su na gostovanju kod Unikahe rezultatom 74:79.

“Crveno-bijeli” su se kasno probudili, pošto su na jugu Španije prikazali dva potpuno različita lica. U prvom dijelu su odigrali vrlo loše, ispod svakog kriterijuma, dozvolivši protivniku da postigne čak 51 poen.

“Autoput” u reketu gostiju

U nastavku su “zategnuli” odbranu, ali je “škripalo” u napadu, pogotovo kada se rezultat “lomio”. Ovom treba dodati da su gosti u drugom poluvremenu bili lišeni povrijeđenih Maika Cirbesa i Boriše Simanića.

Trener Milan Tomić je u uvertiri utakmice kao ključ apostrofirao brzu igru rivala i lake poene iz tranzicije, ustvrdivši da će njegovi učenici imati šansu za trijumf ukoliko budu kontrolisali ritam.

I u tome su donekle uspjeli. Međutim, sastavu iz Malage nisu mogli da pariraju pod košem. U Zvezdinom reketu je bio svojevrstan autoput kojim su se “vozali” Matijas Lesor, Giorgi Šermandini i Kajl Vilčer. Kvalitetna unutrašnja igra domaćih omogućila im je da već početkom drugog kvartala dođu do velikih 18 poena viška (35:17).

Tada se činilo da je pitanje pobjednika već riješeno. Pa ipak, u tim trenucima se razigrao Stratos Perperoglu. Prvo je “vezao” tri trojke. Potom i pogodio za “dva plus jedan” i goste, koliko toliko, vratio u život.

No, Unikaha si nije dozvolila da “prospe” svu prednost. Do odlaska na veliki odmor je uspostavila ravnotežu i na predah otišla sa sigurnih 14 koševa viška (51:37).

Tomić je u poluvremenu uspio da nađe dobitnu kombinaciju, bar kada je defanzivna igra u pitanju. Beograđani su u trećoj dionici zaigrali bolje u odbrani, a da su bili malo s(p)retniji na drugom kraju parketa, mogli su imati i povoljniji rezultat na ulasku u odlučujućih deset minuta (55:65).

Perperoglu je svojim 20. poenom u 32. minutu približio Zvezdu na jednocifren “minus” (59:67), te najavio potencijalnu dramu. A trojka Filipa Čovića za 65:71 na 3:44 minuta do kraja potpuno je vratila “crveno-bijele” u igru.

Potom je Ognjen Dobrić “ukrao” loptu Sasu Salinu, a Džo Reglend promašio zicer. Nakon ofanzivnog skoka Majkla Odža lopta je došla do Čovića, on krenuo na polaganje, ali je dobio “bananu” i tu je, činilo se, bio kraj.

Fernandez junak Unikahe

Ali, nije. Zvezda je još jednom odbila da se preda i poslije trojke Dobrića u posljednjem minutu stigla na 72:73. Haime Fernandez je na drugoj strani pogodio oba penala, na šta je odgovorio Dušan Ristić poenima za 74:75.

Salin je 19 sekundi prije kraja promašio trojku, međutim, Fernandez je ostvario ofanzivni skok nakon čega je i fauliran. Još jednom je bio precizan “sa crte” i tako izrastao u junaka Unikahe. Jer, Džo Reglend je u narednom napadu promašio trojku za produžetak i tu je, stvarno, bio kraj.

Crvena zvezda sada ima skor 1-1, a u narednoj rundi je očekuje još jedan težak španski ispit, ovog puta u Valensiji (16. januar).