Doha: Đoković poražen, Agut u finalu!

164

Najbolji teniser svijeta nije uspio da se plasira u svoje prvo finale u 2019. godini pošto je izgubio polufinalni meč u glavnom gradu Katara od Španca Roberta Bautiste-Aguta, poslije preokreta i više od dva i po sata velike borbe.

Srpski as nije uspio da prebrodi pretposlednju prepreku na putu do trofeja, ali se pored njegove nešto slabije igre, mora priznati da je Španac odigrao fantastičan meč i zasluženo slavio sa 2:1(3:6, 7:6(6), 6:4) posle dva sata i 37 minuta na terenu u Dohi.

Za razliku od prethodna dva duela protiv Mađara Fučovića i Gruzijca Basilašvilija, kada je gubio prvi set, pa je do prave igre dolazio sporije, danas je Đoković od samog starta ubacio u ”petu” brzinu i odmah poveo sa 3:0, oduzevši servis rivalu u njegovom prvom servis gemu. Da dođe do brejka, Srbinu su trebale dvije šanse, prvu nije iskoristio, ali je realizovao drugu.

Đoković je čuvao svoj servis sigurnom igrom, ali je i Bautista-Agut znatno popravio svoju, pa smo narednu brejk loptu vidjeli tek u osmom gemu, kada je Novak fenomenalnim riternima stigao do nove, ujedno i prve set lopte. Španca se izvukao iz te situacije, zaprijetio u narednom gemu, kada je poveo sa 0:30, ali je to bilo sve od njega u prvom setu koji je pripao najboljem teniseru svijeta nakon 40 minuta igre.

Dobru igru iz druge polovine prvog seta Bautista-Agut je nastavio u drugom setu. Kod vođstva Španca od 2:1, Đoković se prvi put susreo sa brejk loptama protivnika, bilo je 15:40, ali je baš tada srpski teniser pokazao zašto je najbolji na planeti. Preuzimao je inicijativu u poenima, koje je završavao izlascima na mrežu poslije preciznih dijagonala. U narednom gemu je Đoković bio blizu brejka, međutim, kod 15:30 Španac je na nevjerovatan način spašavao živu glavu, da bi poen završio skraćenom pasing dijagonalom.

Bautista-Agut se izvukao u petom, ali nije u sedmom gemu. Đoković je još malo podigao nivo igre, nije previše rizikovao i stigao je do brejka ”sa nulom”, a poene je osvajao zahvaljujući greškama rivala. Ipak, uporni Španac se nije predavao i uzvratio je ribrejkom. Prvu brejk loptu Đoković je spasio as servisom, ali nije uspio drugu, pošto je forhend izbacio u aut.

Umjesto da servira za meč u desetom gemu, Đoković je servirao za ostanak u setu i nije bilo nimalo jednostavno. Bautista-Agut je imao set loptu, koju je Srbin još jednom poništio odličnim servisom i novim asom, da bi onda izjednačio na 5:5, osvojivši dva naredna poena kojih se ne bi postidjelo ni finale Grend Slema. I u 12 gemu je svjetski broj 1 morao da neutrališe dvije set lopte, da bi ušao u taj brejk drugog seta. Ogromnu šansu je Španac imao kod druge brejk lopte, ali je njegovu skraćenu loptu zaustavio vrh mreže.

Prvi taj brejk Novaka Đokovića u novoj sezoni bio je neizvjestan, prvi mini brejk viđen je tek u 11. poenu, napravio ga je Španac, pa je imao petu set loptu u drugom dijelu igre. Ni tu nije iskoristio, tačnije, nije mu to dozvolio Đoković, koji je snažnim forhendom natjerao španskog tenisera na grešku. Imao je Bautista-Agut i šestu set loptu, koju je napokon iskoristio, a ovog puta je vrh mreže ”izdao” Đokovića i loptica je ostala u njegovom polju.

Naporan drugi set ostavio je više traga na srpskom igraču, pa je Bautista Agut stigao do brejka na samom startu, pretvorivši u vođstvo prvu brejk loptu u odlučujućem dijelu igre. Pokušavao je Đoković da vrati izgubljeno, ali je rival bio veoma siguran na svom servisu i čuvao je brejk prednosti. Srbin je poslije dva i po sata igre servirao za ostanak u meču, kod rezultata 5:3 za Španca i nije bilo jednostavno. Stigao je Bautista-Agut do izjednačenja, ali je servisom, još jednom, Đoković spasio gem.

Međutim, španski teniser nije popustio ni u narednom gemu, kada je servirao za meč, bio je poput zida na osnovnoj liniji koji Đoković nije uspio da probije, i sasvim zasluženo se po prvi put plasirao u finale turnira u Dohi.