Hrabro na CSKA: Zvezda počinje 16. evropsko proljeće

230

Fudbaleri Crvene zvezde večerašnjom bitkom protiv CSKA (18 časova) počeće 16. evropsko proljeće u klupskoj istoriji, a prvo nakon 26 godina.

Riječ je o utakmici šesnaestine finala Lige Evrope u kojoj oreol favorita pripada “armejcima”. Pa ipak, činjenica da su “crveno-bijeli” prošli izazovnu grupu, da su se ravnopravno nosili sa Arsenalom, nadigrali BATE Borisov te dva puta porazili Keln, daje im nadu u dobar rezultat. Takođe, vrlo važan je i podatak da će se srpsko-ruski boj odigrati pred 50 000 Zvezdinih navijača. A jednako bitna je i činjenica da će šef struke Vladan Milojević biti na slatkim mukama. Jer, moći će da računa na sve igrače, pa će biti zanimljivo vidjeti ko će na teren od prvog minuta, a ko će šansu čekati na klupi.

S obzirom na defanzivna izdanja i činjenicu da je u grupnoj fazi primila svega dva gola, ne treba očekivati eksperimente u odbrani. Dakle, mjesto među stativama rezervisano je za Milana Borjana. Štopere će igrati Vujadin Savić i Damjan le Talek, po desnom boku će ordinirati Filip Stojković, a po lijevom Milan Rodić.

Džaja za SrpskaCafe: Crvena zvezda se ne plaši CSKA!

Sačuvati mrežu pred svojim navijačima je vjerovatno i prva Milojevićeva želja. Zato je izvjesno da će igrati sa dva zadnja vezna, a te uloge će dobiti Branko Jovićić i Mičel Donald. Nenad Krstičić imaće nimalo lak zadatak da zamijeni plejmejkera Gelora Kangu, koji je ove zime otišao u Spartu.

Mjesto na lijevom krilu je, čini se, rezervisano za Nemanju Radonjića, dok su preostale dvije pozicije najneizvjesnije. Slavoljub Srnić, koji je golom protiv Kelna Zvezdu odveo u nokaut fazu, odigrao je odlično u pripremama i bliži je startnoj postavi od pojačanja El Fardua Bena. Milojević dilemu ima i u napadu. Najbollji strijelac u evropskoj kampanji, Ričmond Boaći, oporavio se od povrede i spreman je za bitku. No, pitanje je da li može izdržati svih 90 minuta, zbog čega ne bi bilo iznenađenje da na travnjak stadiona “Rajko Mitić” istrči Aleksandar Pešić.

No, ko god zaduži crveno-bijeli dres, imaće istu misiju – da ekipa na “Marakani” ostvari rezultat koji će joj dati šansu da u revanšu u Moskvi osigura osminu finala. Uspije li u tome, biće to sedmi put da Zvezda uspješno preskače prvu prolječnu prepreku. Zanimljivo, beogradski velikan je posljednju zvaničnu evropsku utakmicu u februaru odigrao davne 1962. godine protiv Espanjola, u četvrtfinalu Kupa sajamskih gradova. Zvezda je tada razbila Špance, slavivši sa 5:0.

Minut ćutanja

Večerašnja utakmica između Crvene zvezde i CSKA počeće minutom ćutanja. Moskovski klub je objavio da će minut ćutanja biti posvećen žrtvama avionske katastrofe u Podmoskovlju, koja se dogodila prije dva dana. Tada se avion sa 65 putnika i šest članova posade srušio nekoliko minuta nakon polijetanja sa aerodroma “Domodedovo”. Niko nije preživio nesreću.

Večeras ne treba očekivati nešto slično. Jer, na drugoj strani terena naći će se “armejci”, iskusni tim sa kvalitetnim rosterom i pregršt jakih mečeva “u nogama”. Bez obzira na to, domaći su optimisti i vjeruju da se pred svojom publikom oni pitaju.

– CSKA je ekipa protiv koje možemo da igramo, iako se radi o odličnom i iskusnom sastavu. Međutim, ko god bio naš protivnik, rezultat zavisi isključivo od naše igre – jasan je Branko Jovičić, koji dobro poznaje protivnika s obzirom na to da je gotovo tri godine proveo u Amkaru.

Mnogi su se na “Marakani” pribojavali da će se večerašnji spektakl održati pred praznim tribinama. Međutim, Zvezdin pravni tim je ostvario veliku pobjedu za “zelenim stolom”, kazna UEFA je preinačena u uslovnu, što je obradovalo trenera.

– Jedva čekamo utakmicu. Strahovali smo se da ćemo igrati pred praznim tribinama i hvala svima koji su doprinijeli da ipak igramo sa publikom. Ako već neko treba da bude favorit, prepustićemo to ekipi CSKA. Mi možemo garantovati da ćemo dati sve od sebe. Publika donosi određeni adrenalin, ali svako od igrača zna šta treba da radi na terenu. Huk sa tribina može samo energiju da nam da. Klub zaslužuje spektakl. I Zvezda, i Srbija. Ovo je mnogo veliki događaj za nas i moramo da budemo koncentrisani na naš plan – zaključio je Vladan Milojević.