“Nova” Srbija neporažena u Aziji

318

Nakon 2:0 protiv Kine u Guangdžou, fudbaleri Srbije su odigrali možda i zreliju utakmicu u Ulsanu i protiv nezgodne Južne Koreje izborili remi (1:1) u posljednjoj utakmici u 2017. godini.

Gomila čudnih odluka sa Terazija uoči i na samoj turneji po Dalekom istoku nije spriječila reformirani nacionalni tim da ostavi više nego pozitivan utisak.

Realno, Srbija je u današnjem meču trebala da pobijedi, jer su Korejanci gol postigli iz penala koji to nije bio. Kineski sudija Ma Ning je, međutim, riješio da časti domaćina, pa je blag kontakt Jagoša Vukovića i Ko Jačeola okarakterisao kao prekršaj za najstrožu kaznu.

Brzonogi azijski fudbaleri na momente su vršili ozbiljan pritisak na posljednju liniju ekipa Mladena Krstajića, posebne muke je po desnom krilu zadavao Totenhemov as Hjong-min Son čije su šuteve uz dosta poteškoća krotili prvo Vladimir Stojković, pa u drugom poluvremenu odlični debitant na gol liniji Marko Dmitrović.

Banetov jubilej

Stotka

Meč u Ulasnu je obilježio i kapiten Srbije Branislav Ivanović, koji nastupio jubilarni, 100. put u dresu sa reprezentativnim grbom. Predsjednik FSS Slaviša Kokeza mu je kao poklon uručio dres i cvijeće.

Pored Eibarove “jedinice” rijetku šansu da odigraju poneki minut za nacionalni tim dobili su i Sergej Milinković Savić, Marko Grujić, Nemanja Maksimović, Andrija Živković. Njih četvorica su od prvog minuta bili na terenu a u nastavku su debitovali i Nemanja Radonjić i Nikola Aksentijević.

Ta neka nova energija na terenu na momente je bila sasvim uočljiva. Navikli na pobjede u mlađim selekcijama, pokušali su mladi srpski fudbaleri da mirnim pasom dođu do igre, na trenutke u tome uspevali, ali su imali i minute praznog hoda kada su preskakali sredinu terena i dopuštali rivalu da ih zgazi.

Sve skupa, dosta je drugačije izgledlao nego na period kod Slavoljuba Muslina, mada je bilo kakve konkretnije zaključke nezahvalno izvlačiti, jer ovo je ipak bila prijateljska utakmica, bez pritiska, što je i omogućilo igračima obje ekipe da odigraju rasterećeno.

U napadu, Sergej Milinković Savić se par puta odvažio sa distance, mada je bilo uočljivo da se ne poznaje sa ovom ekipom, ulogu lidera je u odsustvu Dušana Tadića preuzeo Adem Ljajić, Aleksandar Prijović nije dobijao prave lopte da iskoristi svoju snagu protiv slabijih čuvara, ali jeste učestvovao u akciji iz 59. minuta kada je Srbija postigla prelijep gol za vođstvo od 1:0. Možda i najljepši timski u posljednje dvije godine.

Antonio Rukavina je povukao sjajnu kontru, odigrao dupli pas sa Prijovićem, proslijedio loptu do Živkovića, on do Milinković Savića, a onda se fudbal jednostavno stvorio ispred Ljajića, koji je u maniru rasnih golgetera precizno gađao u metu.

Vršilac dužnosti selektora Krstajić sve skupa može da bude zadovoljan uvodnim minutima na toj funkciji, mada neke dileme ostaju da se razriješe u nastavku priprema za Mundijal.

Portal SrpskaCafe od sada pratite i putem naše Android aplikacije koju možete besplatno preuzeti ovdje.